3,8 mln zł jest wart projekt, jaki będzie realizowany przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej we współpracy z pięcioma lubuskimi ośrodkami badawczo-rozwojowymi. Na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiono szczegóły przedsięwzięcia pod nazwą: „Voucher na innowacje – wsparcie przedsiębiorstw MŚP w zakresie, badań, rozwoju i wdrożeń”.
Jarosław Nieradka, dyrektor biura OPZL podkreślał, że projekt jest duży i trudny. OPZL ma na realizację zaledwie pół roku, a nabór wniosków od lubuskich przedsiębiorców rozpocznie się pod koniec marca.
Przedsiębiorcy będą zgłaszali się tylko do OPZL, to organizacja będzie przyjmować, weryfikować i rozliczać realizację poszczególnych projektów. – Co ważne, firma może liczyć na dofinansowanie w wysokości 99 proc. wartości badania – podkreślał Jarosław Nieradka.
Andrzej Matłoka, prezes Parku Technologicznego INTERIOR przyznawał, że mali i średni przedsiębiorcy oszczędzają na badaniach, a w tym przypadku otrzymują je niemal za darmo.
– Traktujemy ten projekt kompleksowo. Całe spektrum działań, jakie są przewidziane we wszystkich ośrodkach będzie dostępne w jednym miejscu i na jednym poziomie – mówił prezes Centrum Energetyki Odnawialnej przy PWSZ w Sulechowie Radosław Grech.
CEO proponuje przedsiębiorcom badania w zakresie odnawialnych źródeł energii i technologii powiązanych z OZE. – Przedsiębiorcy chcą i widzą sens takich działań, pojawiło się już wiele pytań o udział w projekcie. Projekt służy również procesowi komercjalizacji badań – podkreślał Radosław Grech z CEO w Sulechowie.
Partnerem jest również Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prezes tej spółki Roman Kielec mówił, że zależało mu na wyjściu do środowiska MŚP i tej projekt umożliwia takie działanie. PNT UZ oferuje usługi m.in. w obszarze projektowania urządzeń elektronicznych, pomiarów elektroakustycznych, optymalizacji gospodarki energetycznej przedsiębiorstw czy też badań wytrzymałościowych produktów budowlanych.
W INTERIORZE przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji m.in. komorę solną, która umożliwia testowanie produktów w warunkach zbliżonych do naturalnych. Mówiąc wprost – w ciągu kilku dni jesteśmy w stanie sprawdzić, jak np. metal zachowywałby się w ciągu kilku lat.
„Voucher na innowacje – wsparcie przedsiębiorstw MŚP w zakresie, badań, rozwoju i wdrożeń” otrzymał dofinansowanie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
opracowanie: P. Kobus ” Biznes Lubuski„