Centrum Energetyki Odnawialnej (CEO) jest ośrodkiem badawczo-rozwojowym, działającym przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Główne obszary funkcjonowania CEO skupiają się wokół prac badawczo – rozwojowych prowadzonych w zakresie energetyki odnawialnej zarówno w obszarze energii elektrycznej jak i cieplnej, a także mikrokogeneracjii trigeneracji energii.
Centrum w swoich działaniach dowodzi, że istnieje związek pomiędzy inwestowaniem w R&D a wzrostem produktywności firmy. Dobrze przemyślane i sprawnie zarządzane R&D zawsze kieruje biznes do przodu, niezależnie od tego, czy jest to dopiero rozkręcający się start-up, czy obecna na rynku firma. Dlatego, wspólnie z partnerami, wykorzystuje każdą możliwość do pozyskania środków na innowację.
We współpracy z Przedsiębiorcą dominują usługi z zakresu realizacji projektów badawczych (projekty dla firm, instytucji oraz JST), audyty, analizy, badania energetyczne oraz technologiczne. Ponadto Ośrodek zapewnia doradztwo formalno-prawne, techniczne oraz wdrożeniowe. Większość Przedsiębiorców, po skorzystaniu z usług oferowanych przez ośrodek, pozostaje we współpracy z parkiem na lata.
Niestandardowe podejście, wychodzenie poza schematy, otwarty umysł, łączenie różnych branż, interdyscyplinarność, owocuje rozwiązaniami, które znajdują swoje miejsce i klientów u partnerów ze świata przemysłu i nie tylko. Laboratoria badawcze CEO są często zewnętrznymi działami badawczymi na lokalnych przedsiębiorców oraz „polem testowym” dla firm o zasięgu międzynarodowym. Testowane urządzenia, łączone hybrydowo i nieszablonowo stają się źródłem inspiracji i zaczątkiem innowacji w branżach nie tylko związanych z energetyką odnawialną.
Efekt takiego podejścia to wdrażanie nowych produktów opracowanych przez CEO w lubuskich przedsiębiorstwach. Zarówno w obszarze przedsiębiorstw jak i rozszerzaniu ich oferty.
Centrum Energetyki Odnawialnej jest naukowym partnerem dla ponad 60 firm w projekcie „Bon na innowacje”. Projekt zakłada koncepcję, wytworzenie i komercjalizację innowacyjnych rozwiązań dla przedsiębiorców we współpracy z jednostkami naukowymi. Wspólnie z przedsiębiorstwami biorącymi udział w projekcie wypracowało ponad 40 technologii. Rozwiązania dotyczyły m.in. systemów wykorzystania energii z paneli fotowoltaicznych, nowych układów wentylacji i wykorzystania pomp ciepła, czy systemów skojarzonych źródeł energii
Popularyzując mechanizmy współpracy nauki z biznesem, biorąc aktywny udział w rozwoju i tworzeniu innowacyjnych rozwiązań oraz usług Centrum stało się miejscem tworzenia nowych technologii. Głównym efektem prac wykonywanych przez CEO jest przyznanie praw ochronnych na wynalazki opracowane na zlecenie przedsiębiorców.
Centrum Energetyki Odnawialnej z sukcesem komercjalizuje również własne rozwiania opracowane w przedsiębiorstwie a komercjalizowane na rynku poprzez sprzedaż praw dla swoich klientów.
CEO aktywnie również współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, a także z czołowymi organizacjami otoczenia biznesu, takimi jak Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej oraz Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa.
Nasza współpraca z Urzędem Marszałkowskim otwiera drogę do realizacji wspólnych projektów i inicjatyw, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju regionu, a także do promowania innowacji w dziedzinie OZE. Dzięki bliskim relacjom z lokalnymi przedsiębiorcami oraz instytucjami wspierającymi biznes, jesteśmy w stanie skutecznie działać na rzecz rozwoju ekonomicznego i społecznego Województwa Lubuskiego.
Wspólne zaangażowanie w działania ma na celu tworzenie sprzyjającego klimatu dla biznesu, a także promocję odpowiedzialnego i zrównoważonego podejścia do gospodarki.
Dzięki tej współpracy, Centrum Energetyki Odnawialnej ma możliwość odgrywania aktywnej roli w kształtowaniu przyszłości regionu, a także przyczynia się do budowania silnej i innowacyjnej gospodarki opartej na zasobach odnawialnych.
Projekt „Hala Laboratoryjna Energooszczędna-ekologiczna dla Energetyki i Odnawialnych Źródeł Energii” był współfinansowany z funduszy unijnych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całkowity koszt wyniósł ponad 15 mln zł. Unia dofinansowała 85% tej kwoty, reszta dopłaciło Ministerstwo Nauki. Inwestycja polegała na budowie i wyposażeniu energooszczędnego budynku laboratorium energetyki odnawialnej.
Wszystkie odnawialne źródła energii (elektryczne i cieplne) połączone są w wieloźródłowy system pozwalający na optymalizację zasilania, z uwagi na kryterium efektywności ekonomicznej. Oprzyrządowanie laboratorium pozwala na równoległą pracę różnych źródeł energii odnawialnej i określenie ich parametrów pracy w warunkach geograficznych i klimatycznych województwa lubuskiego. Multiźródłowy, i nie tylko, system jest systemem otwartym, co umożliwia w przyszłości dołączanie kolejnych urządzeń. Całość instalacji sterowana jest za pomocą, kontrolera GE Intelligent Platforms z rodziny PACSystems RX3i, pracującego w systemie HotStandby Redundancy. Redundancja zapewniona jest na poziomach jednostek nadrzędnych (procesorów, kaset bazowych, zasilaczy, modułów komunikacyjnych) łączy sterujących i synchronizacji oraz sieci Ethernet.
W celu stałego monitoringu sterowania i badania, źródła energii są wyposażone w czujniki wielkości elektrycznych i nieelektrycznych. Całość tworzy system pomiarowy pozwalający na badanie oraz ocenę parametrów zastosowanych urządzeń. Zarówno system automatyki, jak i system pomiarowy zintegrowany jest za pomocą nadrzędnego systemu BMS. Platforma Systemowa Wonderware. Z jej poziomu możliwe jest zarządzanie całym obiektem.
Opis doświadczenia zawodowego w zakresie roli i zadań przypisanych/ (5 lat)
Świadczenie usług doradczych w zakresie funduszy UE (opracowywanie wniosków o dofinansowanie, studiów wykonalności, biznes planów).
Przykłady przeprowadzonych projektów:
W zakres środków pozyskanych we współpracy z klientami wchodzą m. in.:
Przykłady przeprowadzonych projektów:
Przykłady przeprowadzonych projektów:
Opis doświadczenia zawodowego w zakresie roli i zadań przypisanych/ (5 lat)
Przykłady przeprowadzonych projektów:
Opis doświadczenia zawodowego w zakresie roli i zadań przypisanych/ (5 lat) Od 1.10.2020 czynne reprezentowanie CEO w sprawach związanych z Systemem Zarządzania Jakością (wdrażanie i utrzymanie wymagań normy ISO 9001:2015)
Przykłady przeprowadzonych projektów:
Wymienione ogniwa zainstalowane są na konstrukcji nadążnej o poziomej i pionowej osi obrotu. Jej zadaniem jest podążanie za słońcem, zgodnie z zegarem astronomicznym dla danego położenia geograficznego.
W skład układu wchodzą ponadto elektrolizer, służący do wytwarzania wodoru z wody destylowanej; destylator, do oczyszczania wody oraz butle wodorowe,stanowiące magazyn do gromadzenia wodoru.