Uniwersytet Zielonogórski finalizuje proces integracji swoich kluczowych ośrodków badawczo-rozwojowych, tworząc Centra Badawczo-Rozwojowe UZ (CBR UZ) – nowoczesny ekosystem wspierający innowacje i transfer technologii. Jednym z kluczowych etapów tej transformacji jest przejęcie zarządzania Lubuskim Ośrodkiem Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych (LOIiWA) przez Centrum Energetyki Odnawialnej (CEO).
Od 1 marca 2025 roku zarządzanie infrastrukturą LOIiWA przejmuje Centrum Energetyki Odnawialnej (CEO), na którego czele stoi Radosław Grech, prezes CEO i Parku Naukowo-Technologicznego UZ. Zmiana ta usprawni zarządzanie infrastrukturą i otworzy nowe możliwości rozwoju projektów badawczych w ramach nowo powstającego CBR UZ.
CBR UZ – synergia trzech ośrodków, trzy kluczowe specjalizacje
Nowo powstające Centra Badawczo-Rozwojowe UZ połączą zasoby trzech silnych jednostek:
– Centrum Energetyki Odnawialnej (CEO) – zielona gospodarka, odnawialne źródła energii, elektromobilność
– Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych (LOIiWA) – zdrowie i jakość życia, innowacje dla sektora rolno-spożywczego
– Parku Naukowo-Technologicznego (PNT UZ) – innowacyjny przemysł, nowe technologie
W efekcie CBR UZ stanie się największym ośrodkiem B+R w zachodniej Polsce, wspierając przemysł, startupy i sektor publiczny w dostępie do zaawansowanych badań i technologii.
Co dalej ze spółką LOIiWA?
W ramach nowej struktury LOIiWA stanie się częścią CBR UZ, odpowiedzialną za zdrowie i jakość życia.
„Łączymy się, by stworzyć największy ośrodek innowacji i B+R w zachodniej Polsce, a połączenie ośrodków nie zmienia w żadnym zakresie naszego potencjału (wręcz go poszerza) – zarówno kadrowego, jak i infrastrukturalnego – do realizacji powierzonych nam zadań i projektów” – podkreśla dr Justyna Korycka-Korwek, Dyrektor ds. Rozwoju LOIiWA – „Naszym priorytetem pozostają innowacje dla sektora rolno-spożywczego, przetwórstwa żywności i żywienia. Kontynuujemy badania nad jakością i wartością odżywczą żywności, prowadzimy analizy mikrobiologiczne oraz testujemy i wdrażamy nowe produkty. Stawiamy na rozwój prozdrowotnych i ekologicznych rozwiązań, które kształtują przyszłość branży spożywczej” – dodaje Korycka-Korwek.
CBR UZ oficjalnie wystartuje w kwietniu 2025
Dzięki połączeniu sił firmy, startupy i sektor publiczny zyskają jeden, kompleksowy punkt dostępu do zaawansowanych badań i technologii.
„Łącząc doświadczenie i infrastrukturę, budujemy fundament pod nowoczesne rozwiązania. Działamy na rzecz firm, które chcą dostosować się do nowych wyzwań klimatycznych, regulacji UE, prozdrowotnych rozwiązań czy przemysłu 5.0” – podsumowuje Radosław Grech, Prezes Centrum Energetyki Odnawialnej i Parku Naukowo-Technologicznego.
CBR UZ będzie w stanie jeszcze skuteczniej wspierać przedsiębiorstwa, oferując dostęp do nowoczesnych laboratoriów, technologii oraz ekspertów z różnych branż, wdrażając innowacje szybciej, skuteczniej i bez zbędnego ryzyka.